MAKALELERİM >> KİŞİNİN ZİNDANI HASETLİK
KİŞİNİN ZİNDANI HASETLİK
Kahramanmaraş'ın En Kapsamlı Rehber Sitesi
KİŞİNİN ZİNDANI HASETLİK Hâlbuki ihtiyacımız olmadığı halde aldığımız her bir ürün için fazladan mesai harcadığımızı düşünürsek ne eşimize, dostumuza ayıracak vaktimiz kalıyor ne de kendimize. Sürekli olarak bir koşuştu

KİŞİNİN ZİNDANI HASETLİK

 

Gezdiğim, gördüğüm farklı ortamlarda sohbet ederken birçok kimsenin en çok yakındığı konulardan birisi ekonomik durum ve hiçbir şeye para yetirememek. Değişen hayat şartları, sosyolojik yapı ve gelişen teknoloji ile birlikte ihtiyaçlar da artıyor ve her bir değişikliğe ayak uydurmak maddiyat gerektiriyor. 

 

Yalnızca evimizin mutfağından bile örnek verirsek eskiden bir tüp, bir tencere ile aşımızı kaynatıp, üç beş tabak ile servis yapıp karnımızı doyururken şimdi elektronik ayarlı ocaklar, mikro dalga fırınlar, bulaşık makineleri, otomatik çay ve kahve makineleri, hamur yoğurma makineleri, farklı işlevleri olan buzdolapları ilk aklıma gelenler, bu arada unutmadan hemen ekleyeyim; günümüzde her bir farklı yemek için farklı farklı servis tabakları, tepsileri, kaşıkları ve çatalları vesaire vesaire ve düşündükçe liste kabarıyor…..

 

Elbette bunların birçoğu olacak, teknolojinin nimetlerinden faydalanmak, çağa ayak uydurmak gerek diye düşünüyorum.  Otomatik çamaşır makinesi varken leğende ya da bir tık üstü merdaneli makinede çamaşır yıkayacak değiliz.  Otomobil ile yolculuk yapma imkânı varken at arabası ile yolculuk yapacak değiliz…  Ancak bazı durumlarda israfa kaçmıyor muyuz? Cep telefonlarının gelişen özelliklerinden tutun da her geçen gün çözünürlükleri değişen televizyon ekranları, bilgisayar hafızalarının kapasiteleri daha yeni aldığımız ürünün taksiti bitmeden birkaç yeni modeli ekleniyor üstüne hatta teknoloji harikası telefonumuzun, bilgisayarımızın özelliklerini, programlarını henüz çözemeden yeni uygulamalar çıkıyor.  Belki de birçok programı hiçbir şekilde işimize bile yaramayacak, o ürünün kullanım ömrü dolana kadar belki de hiç kullanmayacağımız özellikleri taşıyor.  Ancak olur mu? Ahmet in var benim neden olmasın?  Fatma nın çocuklarında var, benim çocuklarım onların yanında mahzun mu kalsın? Onun ne haddine son model otomobil almak, benim ki bir üstü olmalı gibi sonu gelmez düşünceler, çekememezlikler kısaca hasetlikler…

 

Hâlbuki ihtiyacımız olmadığı halde aldığımız her bir ürün için fazladan mesai harcadığımızı düşünürsek ne eşimize, dostumuza ayıracak vaktimiz kalıyor ne de kendimize.  Sürekli olarak bir koşuşturmaca, mücadele derken ömür geçip gidiyor, farkında bile değiliz. 

 

Bir ömür boyu kendimizi mahkûm ettiğimiz bu dar zindanın temeli olsa gerek hasetlik. 

 

Doç.Dr. Yağmur Küçükbezirci

CopyRight © 2015 www.yagmurkucukbezirci.com