MAKALELERİM >> NE BİTEN MAKAMA NE DE BİTEN ÖMÜRE DÖNÜŞ YOK
NE BİTEN MAKAMA NE DE BİTEN ÖMÜRE DÖNÜŞ YOK
Kahramanmaraş'ın En Kapsamlı Rehber Sitesi
NE BİTEN MAKAMA NE DE BİTEN ÖMÜRE DÖNÜŞ YOK Bizler çocukluğumuzdan itibaren hep büyüklerimizin sözleri ile büyüdük, onlar kendi aralarında sohbet ederken bizler de evin bir köşesinde oyun oynarken özellikle bizlerin duymasını iste

NE BİTEN MAKAMA NE DE BİTEN ÖMÜRE DÖNÜŞ YOK

 

Bizler çocukluğumuzdan itibaren hep büyüklerimizin sözleri ile büyüdük, onlar kendi aralarında sohbet ederken bizler de evin bir köşesinde oyun oynarken özellikle bizlerin duymasını istercesine yüksek sesle “öbür dünyaya gittiğinde sorgu sual melekleri gelecek, bu dünyada yaptığın iyiliklerin ve kötülüklerin hesabı görülecek. İyilikler bir kefeye kötülükler bir kefeye konacak, iyilikler ağır basarsa sorun yok cennete gideceksin, kötülükler ağır basarsa cezasını çekeceksin” cümlelerini kurarken, çocukluk bu ya, bizler de bu sözlerin hayalini kurar, zihnimizde canlandırırdık, sonrasında ne olacak diye merak ederdik. 

 

Yine bizlerin duyacağı yüksek bir ses ile “hesabı görülen kişi meleklere yalvaracak, ne olur beni bir daha dünyaya gönderin, yaptığım tüm hataları telafi edeyim, ayrıca hakkını yediğim insanlar ile helalleşeyim” diye sohbetleri devam ederken, yine hayalimizde yalvarış yakarışlar canlanırdı.  Sohbetin sonunda ise “her türlü yalvarışa karşın, sen günahınla sevabınla ömrünü tamamladın artık dönüş yok!  aklını kullansaydın, cezanı çekeceksin” derlerdi, bizler ise sanki bu sözleri duymamış gibi oyunumuza devam ederdik, halbuki her bir cümlenin içinde geçen her bir kelime bile zihnimize kazınırdı.

 

İşte bu geçip biten insan ömrü ile halka hizmet için oturulan makam koltuklarında geçen süreyi geriye dönüşünün olmaması anlamında benzetirsek dikkat etmemiz gereken hususlar kat be kat artıyor. Makam ya da görev nasıl adlandırırsak adlandıralım, her bir görevde bulunan emanetçinin yapmakla mesul olduğu görevler vardır. Hangi makam hangi görev olursa olsun, belediyenin temizlik görevlisinden başkanına, memurundan akademisyene aldıkları maaşlarının içinde “tüyü bitmedik yetimin hakkı var”dır. 

Kendisine devleti ya da milleti tarafından emanet edilen görevinin başında bulunduğu süreçte layığı ile görevini yerine getirip, kendine tanınan sınırlar içerisinde hizmetini devletine ve milletine yapmış ise sorun yok ancak bulunduğu makamı işgal edip, kendisine emanet olarak sunulan imkânları şahsına ve çevresine kullandıysa vay onun haline!

 

Lafı çok fazla uzatmaya gerek olmadığını düşünüyorum, anlayan ya da anlamak isteyenler için her şey gayet açık ve net. 

 

Bizlere emanet edilen makamların da bizlere bahşedilen ömrün de geri dönüşü yok….

 

 Doç.Dr. Yağmur Küçükbezirci

 

 

 

 

 

CopyRight © 2015 www.yagmurkucukbezirci.com