MAKALELERİM >> Türkçe’nin Korrapsiyona Uğraması
Türkçe’nin Korrapsiyona Uğraması
Kahramanmaraş'ın En Kapsamlı Rehber Sitesi
Günümüzde Türkçenin dejenere olması beni bir hayli irrite ediyor, bu gidişata dur demek ve bu handikapları gidermek hepimiz için bir insanlık görevidir.

Günümüzde Türkçenin dejenere olması beni bir hayli irrite ediyor, bu gidişata dur demek ve bu handikapları gi­dermek hepimiz için bir insanlık görevidir. Aslında bu olayı fazla ekzajere etmeye gerek yok ama yine de bu korrap­siyon çok ileri gitmeden, fazla efor sarf etmeye gerek kalmadan bir dur demek lazım. Bugünkü konjektüre göre dilde sadeleşme yapmanın en etkili yeri üniversitedeki departmanlardan önce kreşlerdir çünkü çocuklar küçük yaşta ne öğrenirlerse o kadar etkin olur.

Ülkemizde medyanın başta gelen TV kanallarından Star TV, Show TV, Fox TV ve CNN de Prime Time saatle­rinde çocuklar için eğitici yayınlar yapılabilir. Caillou, Ninja Turtles, Ben Ten, Bakugan, Generator Rex, Adventure Time, Regular Show gibi çizgi filmler ile Türk kültürünü tanıtan konular için start verme zamanıdır, bu konuda rejisörler her vizyon sahibi insan gibi misyonlarını yerine getirmelidir.

Elbette ki bu handikapı gidermek için sadece bir kaç kuruma yüklenmek yanlış olur, birçok kurumun başında bulunan direktörler ya da daha Türkçesi menajerler eli­ni taşın altına koymalıdır. Örneğin, bu dejenerasyona dur demek için Shopping Mall’larda fotoğraflar, sinevizyon gösterileri ile demostrasyon yapılabilir. Starlar kliplerinde bu konuyu vurgulayıp, coverlar yapabilir ve free cd ler da­ğıtabilirler..

Genç jenerasyon MP3 player larında Türkçe’ye değer veren, dejenere olmamış müzikler dinleyebilir. İlaç repre­santlarının dağıttıkları promosyonların üzerinde prezen­tabıl bir şekilde dilin korrapsiyona uğratıldığı anlatılabilir. Büyükşehir Belediyesinin Karma İlköğretim Okulunun tam köşesinde bulunan ve geçen yıllarda “Konya Müze-İ Hümayun Binası Rekonstrüksiyon İnşaatı” yazan büyük bilbord’a “Türkçe Dejenere Oluyor!” Başlıklı bir afiş asıla­bilir.

Gelecek jenerasyonun daha etkin TURKCHE konuş­ması dileği ile…..

Not: Yukarıdaki yazı içerisinde geçen “Türkilizce” ke­limeleri sizde kullanıyorsanız, üzgünüm ama Türkçedeki yozlaşmanın bir parçasısınız! 

CopyRight © 2015 www.yagmurkucukbezirci.com