MAKALELERİM >> 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜYMÜŞ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜYMÜŞ
Kahramanmaraş'ın En Kapsamlı Rehber Sitesi
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜYMÜŞ Birçok kutladığımız, andığımız ya da ağıt yaktığımız özel günlerin ilk çıkışındaki amacının ne olduğunu ve anlamını bilmemekle birlikte bazı özel günler de çoktan amacından sapmışt

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜYMÜŞ

 

Birçok kutladığımız, andığımız ya da ağıt yaktığımız özel günlerin ilk çıkışındaki amacının ne olduğunu ve anlamını bilmemekle birlikte bazı özel günler de çoktan amacından sapmıştır. 

 

Her yıl “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” geldiğinde kendi kendime içimden gülerim.  Acaba kaç kişi bu günün neden çıktığını ve ne amaçla her yıl gündeme getirildiğini biliyor? İnsanlar eşine ya da sevgilisine neden bu günde çiçek alıyor?  Kadınlar günü kutlama günü müdür yoksa anma günü müdür? 

 

8 Mart 1857 tarihinde Amerika da dokuma işçisi kadınlar daha iyi çalışma koşulları sağlansın diye bir tekstil fabrikasında greve başlar, bunun üzerine polisler işçilere saldırır ve işçileri fabrikaya kilitler.  Hemen ardından fabrikada büyük bir yangın çıkar ve işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda onlarca kadın can verir.  1910 yılında Danimarka nın Kopenhag kentinde 8 Martın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını önerilir ve bu öneri oybirliği ile kabul edilir.

 

Yani “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”, yangında feci bir şekilde can veren kadınları anma ve verdikleri mücadeleyi destekleme günüdür.  19. yüzyılda düşük ücret ve insanlık dışı, zorlu çalışma şartları karşısında haklarını arayan ve çok acı bir şekilde can veren kadınları ben de saygıyla anıyorum.

 

Ancak milenyum çağı olarak da adlandırılan, 21. yüzyıla geldiğimizde kadının yeri ve önemi 19. yüzyıla göre ne kadar değişmiştir?  Kadın birey midir yoksa meta mıdır?  Kadınların toplum içerisinde yeri iyi yönde ne kadar ilerlemiştir?  Toplum içerisinde kadınların kendilerini temsil hakları ne kadar etkilidir?  Kadın haklarını savunduğunu iddia eden kurum ve kuruluşlar ne kadar etkindir? 

Özellikle çalıştığım konu olması sebebi ile medya, sosyal medya ve ekranlarda kadının yeri ve öneminin bırakın iyi yönde gitmesini gün geçtikçe de çok daha kötüye doğru gittiği aşikârdır. 

 

Örnek mi? Maalesef o kadar çok örnek var ki. 

 

“Çizgi filmlerden” başlarsak; kadın karakterler cinsellikleri ile ön plana taşınarak çocuklarımızın zihinlerine daha ilk gelişim günlerinden itibaren kadınların kişiliği değil dişiliği yerleştirilmeye çalışılmaktadır.

 

“Dizilerde” dayak yiyen, tecavüze uğrayan, aşağılanan ve yine dişiliği ile ön plana taşınan kadın karakterlerin neredeyse her hafta onlarca kez ekranlara getirilmesi günlük hayatımızda topluma yansıyan gerçek olayları bile zihinlerimizin normal karşılar hale gelmesine sebep olmaktadır. 

 

Bir reklam arası verelim diye düşünürken sahi “reklamlar” da ne oluyor?  Bir ürünün tanıtımı ya da satışı için çekilen ve yayınlanan reklamlarda ürün mü ön planda yoksa reklamda oynayan kadın mı?  “Hocam sende çok hoşsun, fuarlara ne demeli?” dediğinizi duyar gibiyim.  Evet, haklısınız, haydi diyelim ki otomobil fuarlarını geçtik tarım fuarlarında bile traktör, biçerdöver, pulluk, tarım aletleri, ot ilaçları gibi ürünlerin tanıtımını yapan hostesler tanıtımını yaptığı ürünü ne kadar bilmektedir, konuya ne kadar hâkimdir? Fuarda hosteslik yapmanın ölçütleri nelerdir?

 

İlkokul çocuklarımız için hazırlandığı iddia edilen ve denetimsiz bir şekilde piyasaya sürülen “çocuk dergileri ya da kitaplarında” bile tacize uğrayan kadınlar, şiddeti normalleştirme sürecinde maalesef yerini alıyor.

 

Kadının dişiliği “bilgisayar oyunlarına” bile sirayet etmişken lütfen 8 Mart Dünya Kadınlar Gününden bahsetmeyelim.  364 gün boyunca her türlü olumsuzluğa maruz kalan kadınlarımızı yalnızca bir gün günah çıkartır gibi hatırlamak, anmak, önemsemek benim içime sinmiyor.

 

365 gün DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜZÜN kutlu olması dileği ile….

 

 

Doç.Dr. Yağmur Küçükbezirci

 

CopyRight © 2015 www.yagmurkucukbezirci.com